dlaczego warto szczerze się uśmiechać

Jak często się uśmiechasz? Jak często jest to tylko grymas ust? A może jednak zawsze uśmiechają się również Twoje oczy? Uśmiech serca – najcenniejszy. Dziś parę słów o uśmiechaniu.

Przez kilka lat moim sąsiadem był Pan, który pracuje w telewizji. Drzwi naprzeciwko drzwi, widywałam go więc dosyć często. Pan zawsze był miły i uprzejmy (pewno nadal taki jest, ale pomimo tego, że mieszkamy ciągle blisko, choć  już nie aż tak, jak wtedy – rzadko go spotykam), zawsze wymienialiśmy sąsiedzkie pozdrowienia i często ucinaliśmy krótkie sąsiedzkie pogawędki. Pan zawsze, ale to zawsze się uśmiechał. Czasami uśmiech był szczery i bardzo naturalny, czasami typowo “telewizyjny”. Ten “telewizyjny” drażnił mnie niesamowicie. Do dziś tak jest, gdy widzę go u Pana na wizji.

Po co ktoś stosuje sztuczny uśmiech?

  • by wydać się wyjątkowo miłym
  • by zrobić wrażenie “jaki to jestem szczęśliwy i zadowolony i jak super mi się sprawy układają”
  • by ukryć, że “coś idzie nie po mojej myśli, ale nie musisz o tym wiedzieć (z różnych przyczyn)”
  • bo “uśmiechnięty jest lepiej odbierany przez otoczenie, a ja chcę właśnie otoczeniem zamanipulować by zdobyć dla siebie korzyści”

Żaden z tych powodów mi się nie podoba… nawet jeśli same intencje nie są takie znowu całkiem złe. Ktoś, kto sztucznie się uśmiecha, traci dla mnie wiarygodność. Udaje coś, czego tak naprawdę nie ma. Aby ukryć to, co jest.

sztuczny uśmiech = zakłamanie

Sztuczny uśmiech oszukuje. W dodatku jest bardzo łatwy do odkrycia.

Po co uśmiechać się fałszywie, gdy przecież można tak po prostu???

Jesteś tylko człowiekiem. Ze złymi i dobrymi okresami w życiu. Z wesołymi i smutnymi dniami. Śmiej się, tak często, jak to możliwe. Nigdy nie noś uśmiechniętej maski. Pozbądź się fałszu i nieprawdy. Śmiej się zawsze całym sobą.

Niech uśmiech świadczy o Twojej radości życia. Tej, którą w sobie nosisz. Jeśli Twoja radość śpi – pora ją obudzić! Niech rozkwitnie z bratkami i żonkilami, niech wybuchnie zielenią listków wierzby, niech śpiewając przeskakuje przez promyki słońca. Każdy ma w sobie radość. I powody do szczerego pięknego uśmiechu.

Dlaczego warto się uśmiechać?

  • bo zarażamy swym uśmiechem innych

Wyjdź na spacer i uśmiechnij się do pierwszego małego dziecka, które spotkasz. Dziecko prawdopodobnie odpowie Ci bez większego wahania tym samym. No chyba, że będzie bardzo wstydliwe, lub w kiepskim humorze ;)

Uśmiechnij się do pierwszego napotkanego nieznajomego dorosłego…

Przyznaj, że gdyby do Ciebie ktoś obcy nagle zaczął się uśmiechać, wydałoby Ci się to od razu mocno podejrzane.  O co mu chodzi?” “Coś z nim chyba nie tak…” “A może to ja wyglądam jakoś dziwnie?” Będziesz ogarniać lawinę myśli powstałych w sekundzie w Twojej głowie, zamiast tak po prostu uwolnić wrodzoną radość istnienia. Uśmiech za uśmiech. To nie jest trudne.

Obudź w sobie dziecko. Małe. Nieskażone fałszem i wyrachowaniem. Uśmiechaj się do zwierząt, kwiatków, wiosennego deszczu. Uśmiechaj się do dziewczyny zamotanej kolorowym lekkim szalem i do pana z ogromnym plecakiem. Do tej babci w fantazyjnych czerwonych pantoflach z kokardą – najmocniej. Uśmiechaj się do swoich rozbujanych na huśtawce w parku myśli. Widzisz, że wszystko wokół śmieje się wraz z Tobą? Uśmiech za uśmiech. Tak to działa.

  • bo uśmiech zmienia nasze nastawienie

Wraz z pojawieniem się uśmiechu, znikają czarne wizje. Uśmiech pomaga dostrzec nowe możliwości. Pomaga uwierzyć, że warto podjąć próby, by osiągnąć cel. Pokazuje sens.

Uśmiecham się, więc jestem. Być, albo nie być? Uśmiechać!

Jeśli się szczerze uśmiechasz, widzisz wszystko we właściwych barwach. Odrzuć fałsz i obłudę, wyszczerzone maski wciśnij w jak najgłębszy kąt. Bądź prawdziwy. Każdego fałszu, który mieszka w Tobie, podświadomie doszukujesz się u innych. To zakłóca Twój spokój i harmonię, choć pewno wcale nie zdajesz sobie z tego sprawy. A wewnętrzny spokój i harmonia to przecież właśnie szczęście. Szczery uśmiech jest oznaką szczęścia.

  • bo z uśmiechem każdemu jest do twarzy

Kiedy wraz z ustami śmieją się Twoje oczy i Twoja dusza, wyglądasz najpiękniej. Wiesz, że tak jest, prawda? Pamiętaj o tym zawsze.

Uśmiechnij się do mnie.

Teraz :)

A ja jak co piątek załączę żółtą karteczkę od Beaty Pawlikowskiej.

 

usmiecham

 

Uśmiecham się do Ciebie!

Ania

965 total views, 1 views today

Facebook